#

Uçuş Okulu

Uçuş Okulumuz Bursa Yunuseli Havaalanında hizmet vermektedir. UPL Pilot Lisans eğitimlerimiz kalkış ağırlığı 750 kg. altındaki tek motorlu iki kişilik uçaklarda Pilotluk yapma yetkisi için Lisans eğitimidir. 25 saat teorik eğitim ve 25 saatlik uçuş eğitiminden oluşmaktadır. Minumum 4 kişilik guruplar oluşması ile dönem açılır ve dersler entegre olarak devam eder, uçuş gün ve saatleri, öğrencinin iş ve boşluk durumuna göre ayarlanmaktadır. Ortalama hava şartlarının iyi gitmesi durumunda eğitim  ay gibi sürmektedir. 

UPL Lisansı 4 Tipte Uçağı ( Hava Aracını Kapsamaktadır. )

1 - ) UPL-U ( Ultralight tipi, sabit kanat uçaklar )

2 - ) UPL-M ( Microlight Trike Delta kanatlı tip )

3 - ) UPL-G ( Gyrocopter yani Helikoptere benzer dönen kanat tip )

4 - ) UPL-H ( Ultralight Helikopter ) 

Bursa Yunuseli havaalanında bu tiplerden şuan için 2 gurupta eğitim vermekteyiz.

UPL-U ve UPL-G 

Başlangıçta bu lisans tiplerinden birini alıp daha sonra 13 saat tip intibak uçuşu ile bir başka tipi de lisansınıza işletebilirsiniz. 

100 saat yanliz uçuşdan sonra FI-Pilot yani öğretmen Pilot eğitimi alarak yine artı 25 saat ek uçuş eğitiminden sonra öğretmen pilot olabilirsiniz.

Bunların dışında yine havacılık ile ek donanım eğitimleri için sizi yönlendirmekteyiz.

Bu Lisans ne işime yarar ;

Ülkemizde havacılık sektörü hızla gelişmekte ve uçak sayısı ile Havacılık işletmesi sayısı her sene artış göstermektedir. 

UPL Pilot lisansı ile PPL ( Private Pilot Lisance ) birbirine karıştırılmamalıdır. Eğer ben Ticari Hava Yolu Nakliye Pilotu olmak istiyorum diyorsanız, UPL Lisans bunu sağlamaz lakin UPL lisans ile 50 saat yanlız uçuştan sonra kendi uçağınız ile yolcu uçurabilir ( Hava işleri ) ticari faaliyette bulunarak gelir elde edebilir yada bir firmada Sorumlu Pilot olarak görev yapabilirsiniz. Veya kendi uçağınız ile amatör sportif amaçlı uçabilirsiniz. 

Ultralight tipi uçakların avantajı ;

Kalkış ağırlığı 750 kg altı uçaklar ÖTV ve KDV den muaftır. 95 Oktan Benzin tüketir. Sigorta bedelleri uygundur. Bakımları ekonomiktir. Devlet Hava Meydanlarına iniş yapıp park yaptığınız zaman ödeme yapmazsınız. Ortalama 1500km lik menzilleri ve 300km yi bulan süratleri ile Avrupaya bile rahatlıkla gün içinde seyahat edebilirsiniz. Üzerlerinde bulunan BRS ( Balistic Rescue System ) ile yani acil durum paraşütü ile tehlike anında paraşüt ile komple uçak tek parça olarak iniş yapar, bu özellik yolcu uçaklarında yoktur. Motorunuz dursa bile rahatlıkla iniş yapabilirsiniz. Lisans eğitim bedeli PPL eğitiminden yarı yarıya uygundur ve kısadır. 

Eğitimlerinizden sonra biz sizi havacılık ile ilgili tüm konularda desteklemeye ve danışmanlık yapmaya devam edeceğiz.